sreda, 05. januar 2011
Osrednji govornik ob drevišnjem slavnostnem odprtju sejma bo Steve Ballmer, glavni izvršni direktor Microsofta, vodilnega proizvajalca programske opreme na svetu. Po nekaterih pričakovanjih naj bi razkril prve podrobnosti o nasledniku aktualnega Microsoftovega operacijskega sistema Windows 7.
CES 2011 naj bi po pričakovanjih organizatorjev, ameriškega združenja zabavne elektronike (CEA), presegel obisk na lanski izvedbi sejma, ko so našteli 126.000 udeležencev. Pritegnilo naj bi jih okrog 2700 razstavljalcev z vsega sveta, poročajo tuje tiskovne agencije.
Razcvet tabličnih računalnikov, tržne niše med pametnimi mobilniki in mini prenosnimi računalniki, se je začel z lansko Applovo predstavitvijo ipada. Njegova uspešna prodaja je spodbudila tudi druge proizvajalce k razvoju podobnih izdelkov, po napovedih CEA naj bi v Las Vegasu napovedali ali predstavili od 40 do 80 novih tabličnih računalnikov.
Apple je od lanskega aprila, ko je začel prodajo, do septembra prodal več kot osem milijonov ipadov. V letu 2011 naj bi po nekaterih napovedih prodaja ipadov dosegla 37,2 milijona kosov, medtem ko naj bi bilo na celotnem trgu prodanih 55 milijonov tabličnih računalnikov.
Ipadi naj bi letos zelo verjetno doživeli nadgradnjo, tabličnim računalnikom prilagojeno različico naj bi doživel tudi operacijski sistem Android, za katerim stoji ameriški spletni velikan Google. Imenoval naj bi se Android Honeycomb, na trg naj bi prišel sredi leta.
Dobro prodajo s svojim galaxy tabom, ki ga poganja sistem Android, beleži tudi južnokorejski Samsung. Predstavil ga je novembra lani, doslej je prodal že več kot milijon kosov. Ameriški Dell je junija predstavil tablico streak, ameriški HP pa oktobra slate 500. Nove tablice naj bi pripravljali med drugim tudi v podjetjih RIM, Toshiba, Motorola in Acer.
Poleg tabličnih računalnikov bodo v ospredju zanimanja tudi zmogljivi, tako imenovani pametni mobilni telefoni, bralniki elektronskih knjig in televizorji z možnostjo prikaza tridimenzionalne (3D) slike s poudarkom na partnerstvih s filmskimi studii, ki naj bi privedla do bogatejše ponudbe 3D-vsebin.
Rdeča nit vseh izdelkov bo sicer internetna povezljivost. Ta namreč vse bolj posega tudi izven domene računalnikov in pametnih mobilnikov. Vse bolj pogosti so televizorji, ki omogočajo uporabo spletnih storitev, pojavljajo se z internetom povezani gospodinjski aparati, avtomobili pa se že dlje časa spreminjajo v prave male računalnike. (STA/aNET)
Več o tem...