Intelov futuristični čip z 48 jedri

četrtek, 03. december 2009

Futuristični čip ima od 10- do 20-krat več procesorskih pogonov, kot jih imajo današnji najbolj razširjeni procesorji Intel Core. Dolgoročni raziskovalni cilj je dodajanje neverjetno razširljivih funkcij prihodnjim računalnikom, ki bodo omogočile popolnoma nove programske aplikacije in vmesnike med napravo ter ljudmi. Podjetje za naslednje leto načrtuje sodelovanje z industrijo in akademsko skupnostjo, v okviru katerega bo dalo za raziskave razvoja novih aplikacij in programskih modelov na voljo več kot 100 teh eksperimentalnih čipov.

Predstavljeni prototip sestavlja 48 popolnoma programabilnih procesorskih jeder, največ na enem silicijevem čipu doslej. Na čipu je prav tako visokozmogljivo omrežje za izmenjavo informacij in nove tehnike za upravljanje porabe, ki omogočajo 48 jedrom izredno učinkovito delovanje – od 25 vatov do 125 vatov pri največji zmogljivosti, kar je približno enako kot porabijo današnji Intelovi procesorji. Intel bo naslednje leto ključne funkcije vključil v novo linijo čipov Core ter predstavil šest- in osemjedrne procesorje.

Intel namerava z eksperimentalnim čipom pridobiti boljše razumevanje, kako načrtovati in koordinirati delovanje večjega števila jeder, kar bo lahko uporabil pri svojih prihodnjih komercialnih izdelkih. Na primer, prenosne računalnike s procesorsko zmogljivostjo na tej ravni bi lahko odlikoval »vid«, primerljiv s človeškim zaznavanjem predmetov in premikanja v realnem času in z visoko natančnostjo.

Pri Intelu so eksperimentalni čip poimenovali tudi »računalnik za oblak na enem čipu«, saj je podoben organizaciji podatkovnega centra, namenjenega zagotavljanju »oblaka« računalniških virov prek interneta. Tovrstne podatkovne centre sestavlja od več deset do več tisoč računalnikov, ki jih povezuje fizično omrežje kablov, obsežne naloge in nabori podatkov pa se izvajajo paralelno. Nov Intelov čip uporablja podoben pristop, vendar so vsi računalniki in omrežja integrirani na enem kosu Intelovega 45-nanometrskega silicija high-k s kovinskimi vrati in z velikostjo poštne znamke.

Programiranje procesorjev z več jedri sodi med pomembne izzive za industrijo, ko ta prehaja na silicijeve čipe z več jedri. Prototip omogoča, da se razširjeni in učinkoviti paralelni programski pristopi, ki se sicer uporabljajo v programski opremi za podatkovne centre računalništva v oblaku, uporabljajo tudi pri čipu. Raziskovalci iz Intela, HP-ja in Yahooja, ki sodelujejo pri projektu Open Cirrus, so s pomočjo Javanskega programskega ogrodja Hadoop, ki podpira podatkovno zahtevne, distribuirane aplikacije, na ta 48-jedrni čip že začeli prenašati aplikacije računalništva v oblaku.

Tokratni mejnik predstavlja najnovejši dosežek Intelovega raziskovalnega programa Tera-scale Computing Research Program, ki je usmerjen v premagovanje ovir na poti do čipov z več deset ali več sto jedri. Je rezultat dela v Intelovih raziskovalnih središčih v Indiji (Bangalore), Nemčiji (Braunschweig) in ZDA (Hillsboro). Podrobnosti o arhitekturi čipa in vezjih bodo po načrtih objavljene v dokumentu za konferenco International Solid State Circuits Conference, ki bo potekala februarja naslednje leto. (aNET)

Več o tem...

Nazaj na seznam novic
Oddajte svoj komentar
*
*
Samo registrirani uporabniki lahko pustite komentarje.